W latach 1945-1989 należały do bloku wschodniego i były podporządkowane ZSRR

szukana fraza:

Znanych ośrodków miejskich zaliczają

Węgry położone są w Europie Środkowej. Graniczą z wieloma państwami:

Stolicą jest Budapeszt. Do bardziej znanych miast zaliczają się:

Znaczących grupek

Węgry są jednolite narodowościowo:

mieszkańców. Wśród znaczących grup narodowościowych należy także wymienić: Są jeszcze Jazygowie (1 proc.) oraz Słowacy (0,8 proc.) i Rumuni (0,7 proc). Ogółem liczba mieszkańców wynosi ponad 9,9 mln, co sytuuje Węgry na 81. miejscu na świecie w tej kwestii. Państwo zajmuje powierzchnię nieco ponad 93 tys. km kw.

2 wojnie ogólnoświatowej pozostawało

Węgry uzyskały niepodległość wskutek rozpadu monarchii Austro-Węgierskiej pod koniec I wojny światowej (31 października 1918 roku). Po II wojnie światowej pozostawało pod wpływem ZSRR, choć oficjalnie było samodzielne i suwerenne. Próby zmian demokratycznych w okresie socjalizmu zakończyły się inwazją wojsk radzieckich (1956 r.).

Parlament uchwalił ustawodawstwo

Węgry jeszcze przed formalnym upadkiem ZSRR oraz zmianami w Polsce poczyniły krok ku demokracji, otwierając w 1989 r. granicę z Austrią. W tym samym roku parlament uchwalił prawo zezwalające na zakładanie i działalność innych niż Węgierska Partia Komunistyczna.

Ostatecznie o reorientacji geopolitycznej i zmianie ustroju zadecydowano podczas obrad trójkątnego stołu trwających od czerwca do listopada 1989 roku. Kilka miesięcy później odbyły się pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory na Węgrzech, w których zwyciężyło opozycyjne Węgierskie Forum Demokratyczne (MDF).